Smrtelný hřích - Markéta Harasimová

25.05.2021

Když se v člověku ukrývá monstrum

Erika nedopustí, aby se její mladší sestřičce Nikole přihodilo to samé, co se stalo v dětství jí. Dokáže tomu ale zabránit včas, nebo je už příliš pozdě? Kniha Smrtelný hřích vypráví příběh o sexuálním zneužívání zrůdou, která měla být rodičem.

Jedenáctiletá Erika je cílevědomá mladá dáma, sní o tom, že se stane doktorkou, ve škole má výborný prospěch, chodí na hodiny baletu a stará se o domácnost, když její máma není doma. Chod domácnosti zdánlivě funguje perfektně, jenže jednoho dne k Erice začne její otec Gustav pociťovat sexuální přitažlivost, a když zůstanou spolu několik dní sami poté, co se Eričina matka odjede starat o nemocnou babičku, dojde k události, jež jednou provždy ukončí Eričino nevinné dětství a která poznamená nejen celou rodinu, ale především psychický stav dospívající dívky.

Gustav využije dívčiny nevědomosti a to, co s ní provádí, označuje jako "terapii". Každá další "terapie" posouvá hranici o kus dál, až jednoho dne dojde k incestu. Erika nemá nikoho, kdo by jí věřil, zastání nenalézá ani u své matky. Život doma je pro ni peklem na zemi. Není se proto čemu divit, že se u ní začnou projevovat známky deprese. Jak stárne, myšlenkami se stále více upíná k tomu, že si po maturitě najde práci a co nejdříve to bude možné, tak se postaví na vlastní nohy. Naštěstí o ní otec přestal jevit sexuální zájem, dřívější vztahy jsou však nenávratně pryč. Eriku čeká po letech konečně svoboda, ale... To ještě netušila, že se do rodiny narodí sestřička.

Přejdou jejího otce choutky, nebo čeká Nikolu stejný osud jako Eriku? A má Erika šanci na zacelení šrámů, nebo si je ponese po celý život?


Víc už neváhal a třemi ráznými kroky zdolal vzdálenost, která ho od dcery dělila. Přivinul ji do náruče a pevně objal. Začal dlouhými pohyby hladit útlá záda až k zadečku a občas sjel o kousek níž, aby se dotkl stehen. ... Nedokázal odtrhnout rty od hebké pokožky a lačně vdechoval svěží aroma Eričiny pleti.

Teď, nebo nikdy!

Spisovatelka Markéta Harasimová se ve své nejnovější knize skutečně překonala a napsala strašně silný a velmi naléhavý psychologický román o často tabuizovaném tématu.

V první třetině příběhu, jež mapuje období, kdy je Erice jedenáct let a kdy se o ní otec začne zajímat a objektivizovat ji, jsem musela občas knihu odložit, jelikož Gustavovy myšlenky o jeho dceři byly natolik zvrácené a popsané s děsivou syrovostí, že jsem to musela trochu rozdýchat. Je těžké o tom číst, o to více obdivuji autorku, že o něčem takovém dokázala psát. Myslím si ale, že díky náhledu ze strany stvůry si čtenář uvědomí, co se asi takovým lidem honí hlavou. Nejhorší na tom všem je fakt, že se to neděje jen na stránkách knih, ale že tyto stvůry můžeme potkávat a ani o tom nevědět. Poslední dvě třetiny nebyly už tolik náročné, navíc se zde objeví romantická linka, která tíhu všech událostí aspoň trochu odlehčí.

O domácím násilí a zneužívání se bohužel stále mluví málo a oběti se bojí ozvat, výsledkem čehož je doživotní stigma, kterého se zbavuje jen velmi těžko. Samo o sobě je hrozně těžké si přiznat, co se vlastně doopravdy děje, natož to pak nějakým způsobem řešit. Neméně důležitou roli hraje také okolí týrané osoby, které by se mělo snažit zaznamenávat byť sebemenší náznaky toho, že je něco jinak, a nepřecházet je.

Postava Eriky mi byla hodně sympatická, líbila se mi její skromná povaha a pokora, s jakou vystupovala. To samé se nedá říct o jejím otci Gustavovy, kterého jsem z hloubky duše nenáviděla a přála mu jen to nejhorší. V knize se objeví i další postavy jako např. Ilona a René, jež je vcelku jednoduché si oblíbit.

Líbilo se mi, že se příběh zhruba v polovině přesunul do nemocničního prostředí, na které může být čtenář zvyklý již z některých předchozích knih, a musím říct, že s doktorskou tematikou nemá spisovatelka vůbec problém, tuto oblast má zmapovanou velmi důkladně.

Markéta Harasimová ve své knize šla tentokrát až na samou dřeň a povedlo se jí to skutečně na výbornou. Krom zneužívání a násilí se objevují i témata deprese, úzkosti a psychické nevyrovnanosti. Kniha ve mně i několik dní po přečtení stále rezonuje. Smrtelný hřích považuji za jednu z nejlepších autorčiných knih. Někdo by si pomyslel, že po tolika vydaných knihách nemůže docházet už k žádnému posunu, ale to by byl na omylu, protože díky této knize se čtenář znovu přesvědčí, že autorka ve svém řemesle zkrátka umí moc dobře chodit a že má stále spoustu es v rukávu.


Název: Klinická smrt
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2020
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-88363-01-9


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.